Fredagsanbefalingen

Peter-Clement anbefaler "Bübins unge"

Jeg bliver rørt af sproget, hårdt og poetisk

Af dmja

Peter-Clement anbefaler i denne uge: "Bübins unge" af Mare Kandre.

 

  1. Hvorfor anbefaler du netop denne bog?

    Jeg elsker bøger, der i deres sprog har noget særligt på spil. Og sådan en roman er Bübins unge. Det er en klaustrofobisk coming of age-roman, hvor grænserne mellem krop og landskab bliver stadig mere porøse værket igennem. Der er en tyst stemning på spil og samtidigt nogle meget stærke billeder.
  2. Hvilken følelse vækker bogen i dig?

    Det er især i Mare Kandres sprog, der sker noget for mig. Det er noget med måden hun får grænsen mellem landskab og krop til at smelte sammen. Så jeg vil sige, at jeg bliver rørt af sproget.
  3. Hvad inspirerede dig til at læse bogen?

    Jeg havde ikke hørt om forfatteren før. Hun var en svensk forfatter og punkmusiker. I år er der udkommet to af hendes bøger på dansk på to forskellige forlag. Hvilket er sådan et sammentræf, der vækker min nysgerrighed. Så jeg blev egentlig inspireret til at læse den, simpelthen fordi jeg synes det er spændende, hvad der får en svensk forfatter, der døde for over tyve år siden til pludselig at udkomme på dansk.
  4. Hvad kunne du specielt godt lide ved bogen?

    Som nævnt er det især hendes sprog, der fanger mig. Det er hårdt og poetisk.
  5. Hvem vil du anbefale bogen til?

    Jeg vil anbefale bogen til de litterært nysgerrige. Hvis du leder efter en bog, hvor du bliver berørt af selve sproget. Det er en særlig oplevelse at læse denne lille roman. Man er nødt til at give den en chance.