Foredrag: Verden har brug for en god historie

René Meyrowitsch fortæller den gribende historie om de hvide busser under 2. verdenskrig og om hvordan helt almindelige danskere satte livet på for at redde ca 22.000 kz-fanger, heriblandt hans forældre og bror
Date
Tid
19:00 - 21:00
Pris
Voksen: 25 DKK
Sted
Salen
Bibliotek
Hovedbibliotek
Adresse

Rosenvænget 17
4800 Nykøbing F
Danmark

I foredraget Verden har brug for en god historie - om håb, næstekærlighed og taknemmelighed fortæller René Meyrowitsch den gribende historie om de hvide busser under 2. verdenskrig og om hvordan helt almindelige danskere satte livet på for at redde ca 22.000 kz-fanger, herunder hans forældre og bror.

Om Rene Meyrowitsch

René Meyrowitsch er idé-mand til filmene Befriet fra Hitlers helvede og Vi Overlever - hvor de overlevende fortæller om deres redning fra de hvide busser.

René holder – som den eneste i Danmark – et unikt foredrag og viser filmen, og nogle gange er der et vidne med, der var barn eller ung, og kom hjem med de hvide busser. Hans forældre og bror var i KZ lejren Theresienstadt – derfor denne taknemmelighed. Han mener at filmene er meget relevante, fordi det siger noget om, hvad frivillige kan gøre for andre medborger, og det er den største redningsaktion i Danmarks historien af frivillige der reddet ca. 22.000 KZ fanger.

Varighed

Foredraget varer i alt 2 timer.

Visning af film: 1 time
Pause: ca. 20 minutter
Spørgsmål til René omkring filmen m.m.: 20 minutter

Billetter

Billetpris: 25 kr. Book billet på linket her eller på et af vores seks biblioteker

Elevator

Der er elevator til salen i Rosenvænget via den lille p-plads langs bygningen - indgang via Friluftsscenen bag om bygningen. Der er kun enkelte handicap p-pladser, øvrig parkering på p-pladsen er ikke tilladt. Vi henviser til parkering ved p-pladsen i Kongensgade eller Cementen.