Fredagsanbefalingen

Dorte anbefaler "Tempel"

Perfekt læsning her i juletiden

Af dmja

Dorte anbefaler "Tempel" af Anne-Cathrine Riebnitzsky, og svarer på 5 spørgsmål:

 

  1. Hvorfor anbefaler du netop denne bog?

    Jeg vil gerne anbefale bogen, fordi det er perfekt læsning her i juletiden, da det omhandler begivenhederne omkring år 0 i Mellemøsten.
  2. Hvad kunne du specielt godt lide ved bogen?

    At det er inddelt i små overskuelige afsnit og at man får præsenteret historien fra mange vinkler. Vi hører både om Maria og Josef, karavanelederen Nabit, Johannes Døberens forældre, den romerske soldat Africanus og Kong Herodes’ hushovmester Moshe.
  3. Hvem var din yndlingskarakter i bogen og hvorfor?

    Karavaneføreren Nabit, der beskrives som en eftertænksom og empatisk mand og hans selvstændige datter Shaquilat, der også vil være karavanefører. Fordi de giver en anden dimension til den velkendte kristne fortælling.
  4. Har du læst andet af samme forfatter?

    Jeg har læst de fleste af Anne-Cathrine Riebnitzskys romaner. Hun er en god fortæller, der bevæger sig ud over sin egen tid og hverdag, det kan jeg godt lide.
  5. Hvem vil du anbefale bogen til?

    Alle der kan lide en god historisk kollektivroman.

God weekend, og god læselyst